سیستم سفارش كار (دستور کار)

نرم افزار نگهداری و تعمیرات


سیستم سفارش كار (دستور کار)

اساس برنامه CMMS، دستور کار است. سیستم سفارش کار (دستور کار) به شما امكان می­دهد كه دستور کارها را ایجاد کرده، چاپ بگیرید و كامل كنید. این سیستم همه تعمیرات پیشگیرانه و اصلاحی را هنگامی كه كار در حال انجام است و یا برای اجرا در آینده برنامه ­ریزی شده است، ذخیره می­كند. این سیستم همچنین می­تواند به عنوان یك ابزار کارآمد برای تخمین هزینه ­ها مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی كه شما اطلاعات مربوط به نیروی كار، مواد و هزینه­ های بیرونی را وارد كردید، سیستم هزینه پروژه را تخمین می­زند.

شما باید بتوانید هم كارهای غیرمترقبه (اضطراری) و هم كارهای برنامه­ ریزی شده را هماهنگ كنید. دستور کار را می­توان برای یك قطعه از تجهیزات ایجاد کرده و با یك حساب خاص و یا چند حساب مختلف آن را شارژ كرد.

همه نیازمندی­ های كاری از طریق سیستم سفارش کار (دستور کار) و یا ماژول دستور کار ایجاد می­شوند. چنانچه یك ماژول درخواست کار مورد استفاده قرار گیرد، هر درخواست به یك دستور کار تبدیل می­شود. اطلاعات در آنجا باقی می­مانند تا كار تمام شود. پس از تكمیل شدن كار، اطلاعات به فایل سوابق كاری منتقل می­شوند.

ماژول درخواست دستور کار: سازمان­ هایی كه در آنها افراد مختلف تقاضاهای كاری را ارائه می­كنند، با مشكل ارائه رسمی تقاضاها روبه ­رو هستند. گاهی اوقات افراد دست نوشته ­ها را دور می­اندازند، گاهی تماس تلفنی می­گیرند و گاهی نیز یك کارشناس، تكنسین نگهداری و تعمیرات را در حال تعمیر تجهیزات می­بیند و از او به صورت شفاهی می­خواهد كاری را انجام دهد كه فقط چند دقیقه وقت او را می­گیرد

اولویت: كد اولویت ­بندی برای این كار، اهمیت كار را مشخص می­كند (از شماره ­های 1 تا 10 و یا هر الگوی دیگری كه مایل باشید، استفاده كنید). اغلب CMMS­ها فیلد اولویت را ارائه می­كنند، اما آن را برای اهداف دیگری غیر از ذخیره كردن اطلاعات استفاده نمی­كنند. باید اولویت ­بندی به منظور اهداف زمان­بندی مورد استفاده قرار گیرد.

وضعیت ­ها : وضعیت، دستور کار را نشان می­دهد. این فیلد به هر كس این امكان را می­دهد كه وضعیت كار را به عنوان مثال، در انتظار تصویب و یا در انتظار مواد مشاهده كند.

نوع فعالیت: نوع فعالیت برای این کار، به عنوان مثال، پیشگیرانه، اضطراری، تعمیر، و پروژه می­باشد. این بخش می­تواند توسط كاربر تعریف شود.

كد خرابی : كد خرابی مناسب این كار، مشكلات دستگاه را شرح می­دهد. این بخش نیز می­تواند توسط كاربر تعریف شود.

كد کار : كد عملیات برای این كار، كارهای صورت گرفته برای حل مشكل را شرح می­دهد. پس از مدتی شما تاریخچه خوبی در اختیار خواهید داشت.

نیروی كار : به شما این امكان را می­دهد كه شناسه افرادی را كه برای انجام این كار برنامه ­ریزی شده­اند و زمان تخمینی برای انجام كار، را وارد كنید. شما می­توانید چندین تخصص را وارد كنید. به عنوان مثال، نصب یك دستگاه ممكن است به برقكار، مكانیك و نجار نیاز داشته باشد

سفارش ­های دستور کار

 • كمبود قطعات دستور کار (تعداد دستور کار، تعداد قطعه مورد نیاز، تعداد قطعه موجود، تعداد قطعه سفارش داده شده، مقدار كمبود)
 • دستور کار فعال (تعداد دستور کارهای بلاتكلیف در طول یك دوره زمانی)
 • دستور کار منقضی (همه دستور کارهای منقضی شده در طول یك دوره زمانی)
 • نیازمندی­ های مواد دستور کار (شماره قطعه، تعداد دستور کارها، مقدار مورد نیاز، مقدار موجود، مقدار سفارش شده)
 • نیازهای نیروی كار دستور کار (گروه تخصصی، شماره دستور کار، تعداد ساعت موجود و مورد نیاز)
 • جزئیات دستور کار (شماره دستور کار، تاریخ، توضیح كار)
 • خلاصه تعطیلی (شماره حساب، تعداد دستور کارها، گروه، كد خرابی، هزینه)
 • فعالیت (گروه، شماره دستور کار، درصد دستور کارها بر اساس گروه)
 • اجرا (شماره دستور کار، تاریخ درخواست، تاریخ تكمیل، اختلاف (روز)، درصد تكمیل شده در زمان)
 • خلاصه هزینه (شماره دستور کار، هزینه نیروی كار، هزینه موارد، هزینه بیرونی، هزینه كلی)
 • خلاصه نیروی كار (شماره دستور کارع ساعت، هزینه نیروی كار)
 • خلاصه مواد (شماره دستور کار، شماره قطعه، هزینه مواد)
 • سوابق دستگاه (شماره دستگاه، هزینه تخمینی، هزینه واقعی، درصد واریانس)

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *