واژگان نگهداری و تعمیرات

نرم افزار CMMS


آموزش واژگان نگهداری و تعمیرات

در این مقاله گروه نت پارسه قصد دارد آموزش واژگان نگهداری و تعمیرات را مطرح کند که شما مخاطبان عزیز با اهم این واژگان آشنا شوید.

نت :
مخفف کلمه های نگهداری و تعمیرات می باشد و به مجموعه برنامه ه و اقدامات به منظور نگهداشتن تجهیزات در سطح قابل قبول از نظر عملیاتی و یا بازگرداندن تجهیزات معیوب به چرخه استفاده و  بهره برداری گفته می شود و نتیجه مورد انتظار از این اقدامات ایجاد آمادگی، حفظ قابلیت عملیاتی، تداوم و استمرار عملیاتی تجهیزات برای شرایط تعریف شده خواهد بود به طور کلی اهداف سیستم نت در یک واحد عبارتند از پاسخگویی کارا، موثر وسریع در هنگام نیاز به فعالیت های پیشگیری و اصلاحی به منظور حفظ آن واحد در یک سطح استاندارد و قابل قبول می باشند.

سیستم نت :
سیستمی است که با برنامه ریزی و کنترل مدون، مجموعه فعالیت هایی نظیر امور طرح و برنامه ریزی، تخصیص منابع، تدوین سیاست ها و روش های عملیاتی، جمع آوری اطلاعات بازخورو تحلیل اطلاعات را به منظور به سازی طرح ها، برنامه ها و روش های تدوین شده و باهدف افزایش کارایی و بالا بردن عمر مفید تجهیزات، اطمینان از آماده به کار بودن کلیه تجهیزات و فراهم آوردن شرایطی که ماموریت سازمان توام با حفظ ایمنی پرسنل تامین گردد، را به عهده دارد.

فعالیت های عمومی سیستم نت :
فعالیت های عمومی سیستم نگهداری و تعمیرات عبارتند از :

 • برنامه ریزی
 • اجرا
 • کنترل
 • ثبت وقایع
 • بایگانی
 • تجزیه و تحلیل
 • ارائه گزارش های مورد نیاز

فعالیت های نگهداری و تعمیرات :
فعالیت های کلی نگهداری و تعمیرات شامل پنج فعالیت اصلی زیر می باشد که عبارتند از :

 • تعمیر
 • تعویض
 • تنظیم
 • سرویس
 • تست

نگهداری و تعمیرات پس از خرابی :
در این روش اجرای فعالیت های نگهداری و تعمیرات هنگامی انجام می شود  که عملکرد تجهیزات به طور چشمگیر کاهش پیدا کرده و یا شکست و ازکار افتادگی واقعی اتفاق افتاده باشد. تجهیزاتی که مستلزم اجرای عملیات تعمیرات سنگین و پر هزینه هستند و یا این که تجهیزات حساس هستند، مجاز به پیروی از مدل نگهداری و تعمیرات پس از خرابی نیستند و در بعضی از موارد عدم رعایت این موضوع می تواند فاجعه به بار آورد.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه :
به مجموعه اقداماتی که شامل بازدید، کنترل، سرویس، تنظیم، تعویض و در برخی از موارد تعمیرات جزئی که توسط کاربران تجهیزات و یا تعمیر کاران انجام می شود را می گویند که اصطلاحا به فعالیت های مزبور PM گفته می شود این فعالیت ها که به طور تناوبی و بر حسب دوره ای تعریف شده انجام می گیرند سبب تاخیر و کم شدن تعمیر ها و شکست های ناگهانی و بدون برنامه می شوند.

نت اضطراری :
فعالیت هایی هستند که در مواقع از کار افتادن تجهیز و شکست انجام می شود و این گونه فعالیت ها را باید به شکل اضطراری انجام داد زیرا که امکان سرایت خرابی به سایر مجموعه های تجهیز وجود دارد و یا این که تجهیز به طور کلی از کار افتاده و در سازمان به کار گیرنده تجهیز، این دستگاه ضرورت حیاتی دارد و عدم کارکرد آن باعث زیان های مادی و جانی فراوان می شود.

نت اصلاحی :
فعالیت هایی هستند که به منظور حفظ تجهیز در سطح استاندارد به هنگام بروز شکست و یا پدید آمدن عیوب انجام می شود. این فعالیت ها می توانند به منظور اصلاح و یا بهبود وضعیت تجهیزات به کار برده شوند.
تفاوت نت اصلاحی با نت اضطراری در حساس بودن و یا غیر حساس بودن نوع فعالیت های نگهداری و تعمیرات تجهیزات می باشد.  این جمله بدان معنا است که در اجرای فعالیت های نت اضطراری نمی توان هیچ گونه تاخیری را متصور بود وی فعالیت های نت اصلاحی را می توان در برنامه های سیستم نگهداری و تعمیرات وارد نمود و آن را زمان مقرر انجام داد.

این مقاله ادامه دارد…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *