فواید طراحی نرم افزار CMMS

کاربردهای نرم افزار CMMS:

آشنایی اولیه با سیستم دستی به درک بهتر CMMS کمک میکند. با کمک این اطلاعات پایه‌ای، کاربرد کامپیوتر در این زمینه را شرح میدهیم.

اساس کار همه سیستم‌های کامپیوتری نت یکی است. بعضی از آنها دارای جزئیات بیشتر و اصطلاحات فنی، متفاوت هستند اما همه از سیستم <دستورکار> استفاده میکنند. بزرگترین مزیت کامپیوتر سرعت آن است. همراه با نیاز به فایل‌های بزرگ در سیستم‌های دستی، امکان گم‌شدن اطلاعات و مشکلات برقراری ارتباطات وجود دارد و در نتیجه استفاده از سیستم‌های کامپیوتری بسیار راحت‌تر به نظر میرسد زیرا حتی سیستم‌های بزرگتر دارای حداقل کاغذ‌بازی و بایگانی هستند و نیز به حداقل زمان کاربر نیاز دارند.

مدیریت کامپیوتری نگهداری و تعمیرات

فواید طراحی CMMS عبارت‌اند از:

۱-افزایش کارایی نت

۲-کاهش هزینه نت

۳-کاهش زمان از کارافتادگی تجهیزات از طریق فعالیت‌های نت پیشگیرانه به صورت منظم زمان‌بندی شده‌اند

۴-افزایش عمر تجهیزات

۵-تهیه رکورد سوابق فعالیت‌های نت برای استفاده از آنها در برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی آینده

۶-تهیه گزارشات در قالب موردنیاز کاربر

نگهداری و تعمیرات تجهیزات کارخانه قسمت اعظمی از بودجه شرکت را به خود اختصاص میدهد. به دلیل هزینه زیاد تعویض تجهیزات، عمر کاری تجهیزات فعلی باید تا حدامکان زیاد شود. بنابراین رکوردهای لازم نگه‌داشته میشوند تا نگهداری و تعمیر تجهیزات به دقت زمان‌بندی و به طور مؤثر به کار گرفته شود.

CMMS از طرق کنترل دتورکارها برای بررسی هزینه‌های نت و تعمیرات تجهیزات استفاده میشود. با کنترل هزینه‌های دستورکار و استفاده از زمان‌بندی مناسب دستورکار، هزینه‌های تعمیرات میتواند کنترل شود. این امر نیازمند مدیریتی آگاه از اطلاعات ضروری برای بررسی و برنامه‌ریزی بودجه‌های نت است.

روش دیگر کنترل هزینه‌ها، کنترل هزینه‌های انبار و خرید میباشد. که به بررسی هزینه هر قطعه و پرهیز از موجودی اضافی کمک میکند. مدول خرید به انتخاب فروشنده و کنترل مدت زمان ارسال کالا کمک خواهد کرد.

ویژگی دیگر CMMS زمان‌بندی کارهای نت پیشگیرانه میباشد. زمان‌بندی مناسب فعالیت‌های نت پیشگیرانه به کاهش مازاد فعالیت‌های نت، افزایش زمان کاری و عمر تجهیزات کمک خواهد کرد.

ویژگی دیگر CMMS، زمان‌بندی کارهای نت پیشگیرانه میباشد. زمان‌بندی مناسب فعالیت‌های نت پیشگیرانه به کاهش مازاد فعالیت‌های نت، افزایش زمان کاری و عمر تجهیزات کمک خواهد کرد. هزینه‌های اضافی دیگری نیز هنگام نصب سیستم وجود دارد: هزینه کل نت پس از مدتی کاهش خواهد یافت. این کاهش کلی در نمودار ۳ نشان داده شده است.

بیتر سیستم‌های کامپیوتری مدیریت نت از ۴ مدول زیر استفاده میکنند:

۱-برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دسترکارها

۲-کنترل موجودی انبار

۳-نت پیشگیرانه

۴-گزارش‌های نت

برنامه ریزی و زمان بندی دستور کار

دستور کار های کامپیوتری، اسنادی هستند که جزییات کار نت در آن ها ثبت می شود و باید حاوی اطلاعات زیر باشند:

  • شماره دستور کار
  • ماشین آلات و تجهیزاتی که نیازمند بررسی و تعمیر هستند.
  • توضیح مختصر درباره کار درخواست شده
  • نوع کار مورد نیاز
  • کنترل عملکرد نت
  • کنترل هزینه های کارخانه
  • بررسی سوابق تجهیزات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *