نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک

نگهداری و تعمیرات


نگهداشت مبتنی بر ریسک

نگهداشت مبتنی بر ریسک مبتنی بر ریسک در سازمان ها در اندازه ها و انواع مختلف، با عوامل درونی و بیرونی ای مواجه می شوند که اهداف آن ها را تحت تاثیر قرار داده و دستیابی به آن ها را با عدم قطعیت رو به رو می سازد.اثری که این عدم قطعیت بر اهداف سازمان دارد، ریسک نام دارد.

ریسک معمولا به صورت ترکیبی از دو عنصر احتمال وقوع و پیامد یک رویداد معرفی می شود. ریسک، تمامی فعالیت های یک سازمان را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین مدیریت آن بخشی از وظایف مدیران و جزئی جدایی ناپذیر از وظایف سازمانی از جمله مدیریت نگهداشت است.
نگهداشت مبتنی بر ریسک، درباره ی چگونگی استفاده از اصول ریسک در سازمان دهی نگهداشت و استفاده از ریسک در تصمیم گیری های مرتبط با نگهداشت است.نگهداشت مبتنی بر ریسک به سازمان نگهداشت کمک می کند که به اهداف خود از جمله اهداف ایمنی و محیط زیستی، کارایی در عملکرد، کیفیت و پیوستگی تولید و خدمت و کاهش هزینه دست پیدا کرده و به تصمیم گیرندگان کمک می کند تا بتوانند انتخاب های آگاهانه تری داشته باشند، اقدامات را اولویت بندی کرده و در مورد اقدامات جایگزین تبادل نظر کنند.

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک سه ویژگی اصلی دارد که باعث می شود به کارگیری و اقبال به آن روز به روز بیش تر شود. این سه ویژگی عبارت اند از :

1- نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک راهبردی است که به موجب آن فرآیند های نگهداشت بر مبنای ریسک برنامه ریزی شوند.

2- نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک تلاش می کند که میان احتمال خرابی و پیامد آن تعادل ایجاد کرده و بر مبنای آن ریسک فعالیت ها را کاهش می دهد.

3- نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک، به عنوان یک ابزار بهبود مستمر در بازبینی فعالیت های نگهداشت و پشتیبانی نگهداشت عمل می کند.

یکی از معدود مراجع معتبر در موضوع نگهداشت مبتنی بر ریسک، استاندارد NORSOK Z-008 است.  این استاندارد جهت پر کردن خلا استاندارد مورد نیاز صنعت نفت در زمینه ی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک نگاشته و معمولا به عنوان یک مرجع معتبر در دیگر استاندارد ها معرفی می شود.
استاندارد NORSOK Z-008، همچون دیگر استاندارد های نوروسوک، توسط صنعت نفت نروژ و با پشتیبانی انجمن صنعت نفت نروژ، فدراسیون صنایع نروژ، انجمن کشتی رانی نروژ و اداره ی ایمنی نفت نروژ توسعه داده شده و توسط اداره ی استاندارد نروژ منتشر می شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *