چگونه یک CMMS می تواند کمک کند ؟

نرم افزار نگهداری و تعمیرات


یک CMMS چگونه می­تواند کمک کند؟

با خرابی ثابت، نگهداری و تعمیرات می­تواند با هزینه کمتر سود بیشتری به بار آورد. چگونه بقاء یک بخش نگهداری و تعمیرات آن را به یک مرکز سودآور تبدیل می­کند؟ یکی از ابزارها، استفاده از CMMS است. انتخاب یک CMMS مناسب می­تواند به صورت چشمگیری به سازمان شما کمک کند. در زیر لیستی از مزایایی را که از CMMS به دست می ­آید، قابل مشاهده است

افزایش بهره ­وری نیروی کار:

چنانچه یک سیستم برای کارشناسان، کار برنامه­ ریزی ­شده، فرآیندها، قطعات مورد نیاز  و ابزارها را فراهم نماید، کارشناس می­تواند بدون وقفه و معطلی به سراغ کار مورد نظر رفته و با امنیت به کار بپردازد، چرا که برنامه­ های کاری همه فرآیندهای ایمنی را فراهم نموده­ اند. همه اینها موجب افزایش بهره ­وری افراد خواهد شد.

مدیریت کارآمد تجهیزات و برنامه ­ریزی نگهداری و تعمیرات موجب کاهش اضافه کار می­شود. ردیابی و در دسترس بودن قطعات، زمان غیر مولد کارکنان را کاهش می­دهد.

در مجموع شما شاهد موارد زیر خواهید بود:

  • کاهش اضافه کار.
  • کاهش قراردادهای بیرونی.
  • کاهش تعمیرات عقب ­افتاده.
  • کاهش هزینه ­های هر تعمیر.
  • بهبود روحیه کارکنان از طریق کاهش سرخوردگی. یک کارشناس شاد، کارآیی بالاتری دارد.
  • خدمات بهتر به بخش­ های دیگر.
  • کاهش چشمگیر کاغذبازی برای استفاده بهینه از زمان مفید کارشناسان.
  • بهره ­برداری مؤثر از زمان پرسنل نگهداری و تعمیرات و سرپرستی.
  • کاهش وظیفه ­های پیگیری سرپرستان.

 

افزایش در دسترس بودن تجهیزات:

پس از گذشت چند ماه از پیاده­ سازی، شناسایی خطاها و رویه­ های اشتباه، بسیار ساده ­تر خواهد بود. این اطلاعات موجب بهبود زمان آمادگی تجهیزات و کاهش زمان خرابی می­شود. تمرکز شما از نگهداری و تعمیرات واکنشی، به پیشگیرانه تغییر خواهد کرد و نرخ کارهای برنامه ­ریزی شده به کارهای برنامه ­ریزی نشده افزایش یافته و در پی آن نیز زمان خرابی کاهش خواهد یافت.

صرفه ­جویی از طریق کاهش میزان ضرر:

در قدم اول از اجرای نگهداری و تعمیرات پیش­بینانه (PdM) و PM حاصل خواهد شد. PdM از حسگرها و نشانگرهایی برای نظارت بر عملکرد و شرایط تجهیزات استفاده می­کند. شناسایی مشکلات احتمالی به نوشتن دستورکارهای مناسب کمک می­کند. به عنوان مثال هنگامی­که یک قرائت غیر منتظرانه از دما و یا ارتعاش بلبرینگ احساس شد، یک واکنش تعمیراتی، به صورت خودکار ایجاد می­شود. این واکنش به شکل تزریق خودکار روغن و یا ایجاد یک دستور کار می­باشد.

PdM کمک می­کند تا تجهیزات در شرایط خوبی باشند. این امر منجر به تعمیرات به موقع می­شود.

PM عبارت است از برنامه­ ریزی منظم وظایف تعمیر و نگهداری خاص برای جلوگیری از خطاهای احتمالی. وظایف PM شامل کارهایی همچون تعویض یک بلبرینگ یا فیلتر و بررسی شرایط تجهیزات است.

یک PM مناسب تجهیزات را در شرایط مطلوب نگه می­دارد چرا که نظارت­ های دوره­ای را اعمال می­کند و به عنوان سیستمی برای شناسایی مشکلات احتمالی قبل از آنکه به یک مشکل عمده تبدیل شوند، عمل می­نماید. اولین نتیجه این کار این است که میزان تعمیرات به حداقل می­رسد و نتیجه دراز مدت آن، تجهیزاتی است که کارآیی، ارزش و اعتبار خود را در حمایت از تولید حفظ می­کنند.

طول عمر مفید طولانی ­تر تجهیزات:

شما می­توانید از طریق PM منظم و کافی، طول عمر مفید تجهیزات را افزایش دهید. CMMS از فرآیندهایی که باعث افزایش عمر تجهیزات می­شوند، پشتیبانی می­کند. این کار همچنین ارزش فروش مجدد تجهیزات را بهبود می­بخشد و در مجموع شما شاهد کاهش زمان خرابی خواهید بود.

کنترل موجودی (کاهش هزینه ­های موجودی):

برنامه ­ریزی کارها باعث می­شود که قطعات در زمان و مکان­هایی که مورد نیاز است، موجود باشند. آزمایشات نشان داده­اند که می­توان میزان قطعات انبار شده را 10 تا 15 درصد کاهش داد.

 کیفیت محصول:

سوال یک CMMSچگونه میتواند کمک کند در اینجا مشهود است کیفیت بهتر محصولات، در قدم اول از اجرای مناسب PdM و PM ناشی می­شود. جزئیات PdM و PM در قسمت “در دسترس بودن تجهیزات” توضیح داده شد. کیفیت خوب تجهیزات، کیفیت خوب محصول را تضمین می­کند.

کنترل محیطی

 موارد ایمنی:

جلوگیری از سوانح و آسیب­ ها، از طریق به کارگیری CMMS می­تواند به میزان زیادی در هزینه­ ها صرفه ­جویی کند.

مسائل مربوط به انطباق:

سازگاری با مقررات صنعتی. برخی از صنایع مانند فرآوری مواد غذایی، دارویی و پتروشیمی، نیازمند آن هستند که سیستم مدیریت دارایی از برخی استانداردهای ملی و بین­ المللی پیروی کند. اگر به چنین سازگاری نیاز دارید، باید CMMS را انتخاب کنید. پیروی از این مقررات، مقدار قابل توجهی در هزینه­های شما صرفه ­جویی می­کند چرا که در غیر این­صورت باید جریمه­ های سنگینی را بپردازید.

 اطلاعات نگهداری و تعمیر:

دسترسی به اطلاعات نگهداری و تعمیرات به صورت چشمگیری توسعه یافته است. مزایای دیگری نیز از CMMS انتظار می­رود.  بهبود گزارش­ دهی و حمایت از کنترل مدیریت می­تواند در توجیه CMMS مشارکت داشته باشد. تصمیم ­گیری­ های مهم خط تولید با استفاده از اطلاعات قابل اعتماد و به موقع در خصوص شرایط تجهیزات، تسهیل می­شود.

 مدیریت بهتر قراردادهای خدماتی:

قراردادهای خدماتی، به منظور استمرار کار، با پیمانکاران بیرونی منعقد می­شوند. از آنجا  که این خدمات، تعمیرات مدیریت شده هستند، بهتر است که از CMMS برای مدیریت عملکرد و حسابداری بخش خدمات، استفاده نمود.

 سفارش­های خرید درازمدت:

سفارشات خرید درازمدت با تأمین­ کنندکان قطعات و خدمات را می­توان به صورت مؤثرتری با CMMS برنامه ­ریزی کرد.

 افزایش در بهره ­وری کلی کارخانه:

پاسخ به سوال  یک CMMS چگونه میتواند کمک کند بررسی همه این مزایا نشان می­دهد که یک CMMS می­تواند بهره ­وری کلی کارخانه و یا تأسیسات را افزایش دهد. شکل  عناصر کلیدی مزایای CMMS را نشان می­دهد.

 

 نگهداری و تعمیرات سود محور (PDM)

نگهداری و تعمیرات سود محور، رویکردی برای پر کردن شکاف میان مدیریت اجرایی و مدیریت نگهداری و تعمیرات با هدف افزایش سودآوری شرکت است. شما کافی است به همان زبانی صحبت کنید که مدیران حرف می­زنند.

به عنوان مثال: ارائه پروژه­ای به مدیریت که شما در آن به دنبال کاهش خرابی­ ها، توقف­ ها و مواردی از این دست است که ممکن است به خوبی درک نشوند. اگر همین پروژه را با عنوان افزایش فروش عنوان کنید، احتمال پذیرش افزایش می­یابد. البته هدف غایی همواره یکسان یا به عبارتی افزایش بهره­ وری و سود برای سازمان خواهد بود.

 

نتیجه ­گیری

اکثر سازمان­ ها، نگهداری و تعمیرات را به عنوان یک هزینه می­دانند. یک CMMS که به درستی پیاده­ سازی شده باشد، به هماهنگی تعمیر و نگهداری با کوچک­سازی و تبدیل این بخش به یک مرکز سوددهی، کمک می­کند. به منظور افزایش بهره ­وری، این نکته بسیار مهم است که شکاف میان مدیریت اجرایی و نگهداری و تعمیرات از بین برود.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *