نرم افزار نگهداری و تعمیرات

نرم افزار نگهداری و تعمیرات پارسه


يك CMMS چگونه مي­تواند كمک كند؟

با خرابي ثابت، نگهداري و تعميرات مي­تواند با هزينه كمتر سود بيشتري به بار آورد. چگونه بقاء يك بخش نگهداري و تعميرات آن را به يك مركز سودآور تبديل مي­كند؟ يكي از ابزارها، استفاده از CMMS است. انتخاب يك CMMS مناسب مي­تواند به صورت چشمگيري به سازمان شما كمك كند. در زير ليستي از مزايايي را كه از CMMS به دست مي­آيد، قابل مشاهده است

 افزايش بهره­ وري نيروي كار: چنانچه يك سيستم براي کارشناسان، كار برنامه­ريزي­شده، فرآيندها، قطعات مورد نياز  و ابزارها را فراهم نمايد، کارشناس مي­تواند بدون وقفه و معطلي به سراغ كار مورد نظر رفته و با امنيت به كار بپردازد، چرا كه برنامه­هاي كاري همه فرآيندهاي ايمني را فراهم نموده­اند. همه اينها موجب افزايش بهره­وري افراد خواهد شد.

مديريت کارآمد تجهيزات و برنامه­ريزي نگهداري و تعميرات موجب كاهش اضافه كار مي­شود. رديابي و در دسترس بودن قطعات، زمان غير مولد کارکنان را کاهش مي­دهد.

در مجموع شما شاهد موارد زير خواهيد بود:

  • كاهش اضافه كار.
  • كاهش قراردادهاي بيروني.
  • كاهش تعميرات عقب­افتاده.
  • كاهش هزينه­ هاي هر تعمير.
  • بهبود روحيه كاركنان از طريق كاهش سرخوردگي. يک کارشناس شاد، كارآيي بالاتري دارد.
  • خدمات بهتر به بخش­هاي ديگر.
  • كاهش چشمگير كاغذبازي براي استفاده بهينه از زمان مفيد کارشناسان.
  • بهره­برداري مؤثر از زمان پرسنل نگهداري و تعميرات و سرپرستي.
  • كاهش وظيفه­هاي پيگيري سرپرستان.

 

 افزايش در دسترس بودن تجهيزات: پس از گذشت چند ماه از پياده سازي، شناسايي خطاها و رويه ­هاي اشتباه، بسيار ساده ­تر خواهد بود. اين اطلاعات موجب بهبود زمان آمادگي تجهيزات و كاهش زمان خرابي مي­شود. تمركز شما از نگهداري و تعميرات واكنشي، به پيشگيرانه تغيير خواهد كرد و نرخ كارهاي برنامه­ريزي شده به كارهاي برنامه ­ريزي نشده افزايش يافته و در پي آن نيز زمان خرابي كاهش خواهد يافت.

صرفه­ جويي از طريق کاهش ميزان ضرر: در قدم اول از اجراي نگهداري و تعميرات پيش­بينانه (PdM) و PM حاصل خواهد شد. PdM از حسگرها و نشانگرهايي براي نظارت بر عملكرد و شرايط تجهيزات استفاده مي­كند. شناسايي مشكلات احتمالي به نوشتن دستوركارهاي مناسب كمك مي­كند. به عنوان مثال هنگامي­كه يك قرائت غير منتظرانه از دما و يا ارتعاش بلبرينگ احساس شد، يك واكنش تعميراتي، به صورت خودکار ايجاد مي­شود. اين واكنش به شكل تزريق خودکار روغن و يا ايجاد يك دستور كار مي­باشد.

PdM كمك مي­كند تا تجهيزات در شرايط خوبي باشند. اين امر منجر به تعميرات به موقع مي­شود.

PM عبارت است از برنامه­ريزي منظم وظايف تعمير و نگهداري خاص براي جلوگيري از خطاهاي احتمالي. وظايف PM شامل كارهايي همچون تعويض يك بلبرينگ يا فيلتر و بررسي شرايط تجهيزات است.

يك PM مناسب تجهيزات را در شرايط مطلوب نگه مي­دارد چرا كه نظارت­هاي دوره­اي را اعمال مي­كند و به عنوان سيستمي براي شناسايي مشكلات احتمالي قبل از آنكه به يك مشكل عمده تبديل شوند، عمل مي­نمايد. اولين نتيجه اين كار اين است كه ميزان تعميرات به حداقل مي­رسد و نتيجه دراز مدت آن، تجهيزاتي است كه كارآيي، ارزش و اعتبار خود را در حمايت از توليد حفظ مي­كنند.

 طول عمر مفيد طولاني تر تجهيزات: شما مي­توانيد از طريق PM منظم و كافي، طول عمر مفيد تجهيزات را افزايش دهيد. CMMS از فرآيندهايي كه باعث افزايش عمر تجهيزات مي­شوند، پشتيباني مي­كند. اين كار همچنين ارزش فروش مجدد تجهيزات را بهبود مي­بخشد و در مجموع شما شاهد كاهش زمان خرابي خواهيد بود.

 كنترل موجودي (كاهش هزينه­ هاي موجودي): برنامه­ريزي كارها باعث مي­شود كه قطعات در زمان و مكان­ هايي كه مورد نياز است، موجود باشند. آزمايشات نشان داده ­اند كه مي­توان ميزان قطعات انبار شده را 10 تا 15 درصد كاهش داد.

 كيفيت محصول: كيفيت بهتر محصولات، در قدم اول از اجراي مناسب PdM و PM ناشي مي­شود. جزئيات PdM و PM در قسمت “در دسترس بودن تجهيزات” توضيح داده شد. كيفيت خوب تجهيزات، كيفيت خوب محصول را تضمين مي­كند.

 كنترل محيطي

 موارد ايمني: جلوگيري از سوانح و آسيب­ها، از طريق به كارگيري CMMS مي­تواند به ميزان زيادي در هزينه­ها صرفه­جويي كند.

مسائل مربوط به انطباق: سازگاري با مقررات صنعتي. برخي از صنايع مانند فرآوري مواد غذايي، دارويي و پتروشيمي، نيازمند آن هستند كه سيستم مديريت دارايي از برخي استانداردهاي ملي و بین المللی پيروي كند. اگر به چنين سازگاري نياز داريد، بايد CMMS را انتخاب كنيد. پيروي از اين مقررات، مقدار قابل توجهي در هزينه ­هاي شما صرفه­جويي مي­كند چرا كه در غير اين­صورت بايد جريمه­ هاي سنگيني را بپردازيد.

 اطلاعات نگهداری و تعميرات: دسترسي به اطلاعات نگهداري و تعميرات به صورت چشمگيري توسعه يافته است. مزاياي ديگري نيز از CMMS انتظار مي­رود.  بهبود گزارش­دهي و حمايت از كنترل مديريت مي­تواند در توجيه CMMS مشاركت داشته باشد. تصميم­گيري­هاي مهم خط توليد با استفاده از اطلاعات قابل اعتماد و به موقع در خصوص شرايط تجهيزات، تسهيل مي­شود.

مديريت بهتر قراردادهاي خدماتي: قراردادهاي خدماتي، به منظور استمرار كار، با پيمانكاران بيروني منعقد مي­شوند. از آنجا  كه اين خدمات، تعميرات مديريت شده هستند، بهتر است كه از CMMS براي مديريت عملکرد و حسابداري بخش خدمات، استفاده نمود.

سفارش­هاي خريد درازمدت: سفارشات خريد درازمدت با تأمين­كنندكان قطعات و خدمات را مي­توان به صورت مؤثرتري با CMMS برنامه­ ريزي كرد.

 افزايش در بهره ­وري كلي كارخانه: بررسي همه اين مزايا نشان مي­دهد كه يك CMMS مي­تواند بهره ­وري كلي كارخانه و يا تأسيسات را افزايش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *