کتاب ها

 

مدیریت اطلاعات دارایی ها

 

کتاب «مدیریت اطلاعات دارایی ها» اولین و تنها کتاب منتشر یافته در ایران است که بطور ویژه به موضوع «اطلاعات دارایی ها» و مسائل پایه ای مدیریت اطلاعات دارایی ها می پردازد؛

مسائل مهمی که کم تر شرکتی دغدغه ی آن را دارد و می توان گفت  تنها دغدغه ی شرکت های پیشرو است.

مسائلی از قبیل این که: برای تصمیم گیری های مختلف به چه اطلاعاتی نیاز داریم و چرا؟ این نیازهای اطلاعاتی را چگونه برطرف کنیم؟ چطور کیفیت اطلاعات جمع آوری شده را تضمین کنیم و چکار کنیم که این کیفیت بصورت پایدار حفظ شود؟ فرایندهای مدیریت اطلاعات دارایی ها چگونه باید باشند و چطور آن ها را کنترل کنیم؟ چه مسئولیت ها و شایستگی هایی برای کنترل مدیریت اطلاعات دارایی ها نیاز داریم؟ و… .

در این کتاب شما بخوبی با اهمیت مدیریت اطلاعات دارایی ها آشنا شده و بصورت گام به گام  فرامی گیرید که برای پیاده سازی یک سیستم مدیریت اطلاعات دارایی های منطبق با استانداردهای مدیریت دارایی ها

همچون 55000 ISO و 55 PAS ،چه مسیری را باید طی کرده و چه موضوعاتی را باید مد نظر داشته باشید.

 

 

شاخص های کلیدی عملکرد

 

امروزه با توجه به تغییرات زیاد در فرایندها و فناوری ها، نیاز به سیستمی جهت ترسیم اهداف، اندازه گیری پیشرفت کارها، ممیزی و محک زنی با رقبا کاملا ضروری شده است. شاخص های کلیدی عملکرد می توانند جهت کنترل عملکرد کارکنان، فرموله سازی بودجه، آموزش، تنظیم قراردادها و تضمین تطابق با الزامات می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

ناظران، متخصصان و برنامه ریزان از شاخص های کلیدی عملکرد جهت بهینه سازی و بهبود مستمر برنامه ی نگهداشت و مدیران از آن ها برای توسعه، بهینه سازی و کنترل اهداف مدیریتی در فرایند برنامه ریزی راهبردی استفاده می کنند.

استاندارد EN 15341 جهت کمک به مدیریت در راستای تعالی نگهداشت و استفاده از دارایی ها در یک محیط رقابتی شاخص هایی معرفی می نماید که در غالب صنایع و تاسیسات قابل استفاده است.

 

 

سیستم های نگهداری و تعمیرات رایانه ای ارزیابی، انتخاب و مدیریت

 

فناوری اطلاعات امروزه جنان در زندگی انسان ها رسوخ کرده که بی شک فکر عدم وجود این فناوری و دستری به شکبه های اطلاعاتی آزاردهنده است. صنعت و به تبع آن مدیریت نگهداری و تعمیرات در صنعت نیز از فناوری اطلاعات تاثیرات زیادی داشته است؛ نمود این فناوری در بخش نگهداری و تعمیرات، نرم افزارهای نگهداری و تعمیرات است که با عنوان CMMS شناخته می شوند.

ارزیابی، انتخاب، نصب و راه اندازی CMMSها در یک سازمان همیشه جزو دغدغه های مدیران و کارشناسان صنعت بوده است و بازار پرتلاطم فناوری اطلاعات و تنوع نرم افزارهای CMMS که هریک با ادعای اجرای موفقیت آمیز سعی در ترغیب صاحبان صنایع به خرید آن ها دارند، کار را از همیشه دشوارتر نموده است.

نویسنده در این کتاب سعی دارد با ارزیابی از وضعیت اجرای CMMS ها در دنیا و شاخص های اساسی ارزیابی ابن نرم افزارها، خواننده را در ارزیابی و انتخاب راهنمایی کرده و انتخاب بهترین و مناسب ترین نرم افزار را برای مدیران صنعت آسان نماید.

 

 

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ریسک

 

سازمان‎ها در اندازه‎ها و انواع مختلف، با عوامل درونی و بیرونی‎ای مواجه می‎شوند که اهداف آن‎ها را تحت تأثیر قرار داده و دستیابی به آن‎ها را با عدم قطعیت رو‎به‎رو می‎سازد. اثری که این عدم قطعیت بر اهداف سازمان دارد، ریسک نامیده می‎شود. ریسک معمولاً به‎صورت ترکیبی از دو عنصر احتمال وقوع و پیامد یک رویداد معرفی می‌شود. ریسک، تمامی فعالیت‎های یک سازمان را تحت تأثیر قرار می‎دهد بنابراین مدیریت آن بخشی از وظایف مدیران و جزئی جدایی‎ناپذیر از وظایف سازمانی ازجمله مدیریت نگهداشت است.

نگهداشت مبتنی بر ریسک، درباره‎ی چگونگی استفاده از اصول ریسک در سازمان‌دهی نگهداشت و استفاده از ریسک در تصمیم‎گیری‎های مرتبط با نگهداشت است. نگهداشت مبتنی بر ریسک، به سازمان نگهداشت کمک می‎کند که به اهداف خود ازجمله اهداف ایمنی و محیط زیستی، کارایی در عملکرد، کیفیت و پیوستگی تولید و خدمت و کاهش هزینه‎ها دست پیداکرده و به تصمیم‎گیرندگان کمک می‎کند تا بتوانند انتخاب‎های آگاهانه‎تری داشته باشند، اقدامات را اولویت‎بندی کرده و در مورد اقدامات جایگزین تبادل نظر کنند.

نگهداشت مبتنی بر ریسک سه ویژگی اصلی دارد که باعث می‎شود به‎کارگیری و اقبال به آن روزبه‌روز بیش‎تر ‎شود. این سه ویژگی عبارت‌اند از:

یکی از معدود مراجع معتبر در موضوع نگهداشت مبتنی بر ریسک، استاندارد NORSOK Z-008، است. این استاندارد جهت پر کردن خلأ استاندارد مورد نیاز صنعت نفت در زمینه‎ی نگهداشت مبتنی بر ریسک نگاشته و معمولاً به‌عنوان یک مرجع معتبر در دیگر استانداردها معرفی می‎شود. استاندارد NORSOK Z-008، همچون دیگر استانداردهای نورسوک، توسط صنعت نفت نروژ و با پشتیبانی انجمن صنعت نفت نروژ، فدراسیون صنایع نروژ، انجمن کشتی‌رانی نروژ و اداره‌ی ایمنی نفت نروژ توسعه داده‎شده و توسط اداره‎ی استاندارد نروژ منتشر می‎شود.

ترجمه‎ی کنونی، ویرایش سوم این استاندارد است که در سال 2011 انتشاریافته است. درحالی‌که ویرایش‎های پیشین این استاندارد بر ارزیابی درجه‎ی بحرانی تجهیزات و ارائه‎ی دستورالعمل در این زمینه تأکید داشت، ویرایش فعلی نقش و به‌کارگیری ارزیابی ریسک را در تمامی جوانب فنی مدیریت نگهداشت بررسی کرده و توصیه‎ها و رویه‎های مفیدی در این زمینه ارائه می‎کند.

 

 

 

 

برای تهیه کتاب های فوق میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

02188090315 گروه نگهداری و تعمیرات پارسه

09022099202 مهندس سید حمید درخشان

این یک وب سایت منحصر به فرد است که یک مرورگر مدرن تر به کار نیاز است!

لطفا امروز را ارتقا دهید!